Moja rižota
![]() |
Obožujem jedi “za na žlico”. Se pa zgodi, da je tudi rižota z vloženo papriko kot prilogo dobra izbira za kosilo. Moja dobra znanka mi je zaupala, da njena hčerka dostikrat kaj skuha iz mojih kuharskih nasvetov. Za to sem se odločil, da vsem tem mladim kuharjem in kuharicam pomagam. Poznam ta občutek kako smo ponosni na pripravljeno hrano, kjer smo si dokazali, da jo tudi sami zmoremo pripraviti in s tem tudi marsikoga presenetiti. Če nam uspe, pa dobimo tudi voljo za nadaljne svoje “kuharske podvige”
Vem, da skuhati rižoto ne predstavlja kakšen velik podvig. Morda pa bi vam s svojim predlogom priprave pomagal pri tem ne preveč zahtevnem kuharskem početju.
Za samo pripravo boste potrebovali nekaj potrpljenja in malo volje. Tudi sestavine ne bi smele biti problem saj se najdejo skoraj v vsakem domačem hladilniku.
dve čebuli in pol; 1 korenje; polovica srednje velikega pora; žličko začimbe za perutnino; sol; žličko rožmarina; 1 žličko mešanice za zelenjavne jedi; žafraniko; lovorjev list; 1 zelenjavno kocko; *tri velike žlice pasiranega paradižnika; žličko drobnjaka in *štiri male češnjeve paradižnike.
Riž. Seveda brez njega ni rižote pa sem ob pisanju sestavin nanj skoraj pozabil.
Lahko jo pripravite z mesom ali pa tudi brez mesa. Če se boste odločili rižoto pripraviti z mesom vam svetujem, da se odločite za telečje meso.
Najprvo seveda očistimo in razrežemo vse sestavine, ki naj bi jih uporabili za mojo rižoto.
Čebulo moramo sesekljano pražiti na olivnem olju. Toliko da “postekleni” in jo malo posolimo. Iz raznih nasvetov se tako lažje razpusti. Potem dodamo preostale sestavine, ki so označene z zvezdico (povdarjen tekst). Počasi dušimo približno dvajset minut.
Dodamo preostale dišave in razrezan korenček, ter po dobrih desetih minutah,dodamo riž in vse skupaj lepo zalijemo z vodo. Pokritega s pokrovko kuhamo približno še petnajst minut.
Dober tek!
Ne bi raje uporabljal prave začimbe namesto mešanic in kock? Če že kuhaš, mislm?
18.03.2010 ob 11:37 | #
Pozdravljeni, jaz ne uporabljam nikoli umetnih kock in začimb, pa tudi moke ni na mojem jedilniku. Kuham s porom in edina začimba je sol, poper, bazilika, peteršilj, umetnega pa nič. Te packarije tako preveč pojemo po gostilnah.
Lep pozdrav
18.03.2010 ob 12:05 | #
hm ja, tudi jaz bi rekla, da te kocke vrzi proč. itak že imaš med sestavinami od rožmarina, pora, lovorja…
18.03.2010 ob 12:09 | #
Sam res, ne vem zakaj dajaš v kuho te kocke…mešaniva za zelenjavne jedi je vegeta? Tudi tega ne potrebuješ.
18.03.2010 ob 13:13 | #
Aj ste udarili po revežu ?.!? Saj ne bi rad nikogar prepričeval, da so te “kocke in mešanice” nekaj neizbežnega ali mogoče samo nujno potrebnega. Izkušeni kuharji bodo našli pravo razmerje začimb tudi med “naravnimi proizvodi”. Drmagnum pa je napisal: /… Za to sem se odločil, da vsem tem mladim kuharjem in kuharicam pomagam. …/ “Mladi kuharji …” v trenutku navdiha verjetno nimajo v hladilniku nabora svežih začimbnic s katerimi bi ustvarili poln okus. Tudi sušenih (v vrečkah ali stekleničkah) ne prav veliko. Poleg tega pa so tisti, ki niso “priklopljeni” na kuhinjo enega od staršev, navajeni nekoliko intenzivneje začinjenih jedi iz restavracij. Torej je lahko dodajanje manjših količin take mešanice kar dobra odločitev. Poleg tega pa je okus stvar vsakega posameznika. Nekateri imajo radi močno, drugi komaj zaznavno prisotnost začimb, no, nekateri pa okusa sploh ne zmorejo (več) zaznati. Tudi takim je vsesplošno preizkušena mešanica dobrodošla.
Počasi se bliža čas, ko si bomo kaj v živo povedali.
19.03.2010 ob 20:32 | #
bin:hvala za tvoj komentar. Naj bo ta tvoja ugotovitev kot zaključek mojemu prispevku mladim kuharicam in kuharjem. Izkušenim pa ne nameravam oporekati in jim jemati svobodo in kreativne ustvarjalnosti arom in okusov ob pripravi jedi brez raznih konzervansov. Zmeraj pa se mi postavlja vprašanje, kaj je še naravno in zdravju neškodljivo? Na policah trgovin z živili naj bi prodajali nam zdravo in ne zdravju škodljivo hrano in dodatke za pripravo naših jedi.
20.03.2010 ob 23:01 | #
jaz pa ne bom nič komentiral, dokler ne probam…..
je pa pohvalno, da mladinčkom in mladinkam, ki dandanes žal nimajo kaj preveč pojma o kuhanju, tako enostavno vzpodbudiš do te okusne zabave….
22.03.2010 ob 21:38 | #
No, vidim, da se pri tebi najdejo tudi recepti, bom pokazala eni hčeri, ki kar naprej take stvari išče po internetu!
Vse dobro želim!
22.03.2010 ob 23:55 | #
Zadnjič sem prebirala nasvete o kuhanju prave italijanske rižote. Kot bistveno sestavino so poudarili okrogel riž, ki po določenem času kuhanja spusti škrob in prava rižota naj bi bila pravzaprav zelo kremne narave. Pri nas doma rižota nikoli ni bila pretirano kremne narave. Ni pa bila suh riž. Sama pa redko pripravljam prave rižote. Največkrat skuham riž posebej in omako posebej in nato zamešam ali pa riž prelijem z omako šele pri serviranju. Zelo rada kuham riž skupaj za parimi klinčki. Riž dobi zelo prijetno aromo.
Kako pa narediš rižoto z vloženo papriko? Kaj ni to že skoraj solata?
23.03.2010 ob 05:20 | #
nevenka:
vloženo papriko kot prilogo rižoti.
25.03.2010 ob 21:55 | #